
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1.1 nF |
| Voltage Rating (DC) | 5.6 V |
| Length | 2.01 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Voltage Rating (AC) | 4 V |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 5.6 V |
| Depth | 1.25 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Terminals | 2 |
| Current Rating | 1 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 5.6 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.6 V |
| Max Output Current | 40 A |
| Clamping Voltage | 18 V |
| Varistor Voltage | 8.5 V |
| Max Voltage Rating (AC) | 4 V |
| Max Surge Current | 40 A |
| Energy | 100 mJ |
| ESD Protection | Yes |
| Clamping Current | 1 A |
| Voltage Tolerance | 20 % |
| Max Varistor Voltage | 10.2 V |
| Min Varistor Voltage | 6.8 V |
| Surge Energy Rating | 100 mJ |
| Peak Surge Current | 40 A |
Stock: 6281
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17553
Ext.Price$0.17553
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17553 | $0.17553 |
| 10 | $0.11826 | $1.18260 |
| 50 | $0.10322 | $5.16100 |
| 100 | $0.09010 | $9.01000 |
| 500 | $0.07871 | $39.35500 |
| 1000 | $0.07518 | $75.18000 |
| 3000 | $0.07128 | $213.84000 |
